Märsta Elektriker – RING 010-148 7130

Installation och byte av dimmer i Märsta
Vill du kunna sänka ljuset, eller flimrar lamporna med din nuvarande dimmer? Märsta Elektriker hjälper med installation, byte och felsökning av dimrar i bostäder, lokaler och gemensamma utrymmen. Valet av dimmer anpassas till ljuskällorna och hur belysningen ska användas.
Våra tjänster
Dimmer för LED och annan belysning
En äldre dimmer för glödlampor passar inte alltid när belysningen byts till LED. Även dimbara LED-lampor kan kräva en viss dimmertyp och en belastning inom angivna gränser. Vi hjälper med byte av befintlig dimmer och bedömer förutsättningarna för att ersätta en strömbrytare med dimring. Om du vill ha appstyrning eller ljusscener kan vi även planera smart styrning, exempelvis Plejd. Trådlös kommunikation ersätter inte komponenternas elektriska anslutning.

Kontroll från ljuskälla till reglering
Flimmer, surr eller lampor som inte släcks helt kan bero på kombinationen av dimmer och belysning. Därför undersöker vi även ljuskällor och drivdon innan vi föreslår ett byte.
Före installation kontrollerar vi att ljuskällor och drivdon är dimbara och vilken dimringsteknik de stöder. Antal lampor och ansluten effekt jämförs med dimmerns tillåtna belastning för den aktuella typen av belysning.
Elektrikern kontrollerar anslutningarna och monterar dimmern enligt tillverkarens anvisningar. Där inställningsmöjligheter finns anpassas bland annat lägsta ljusnivå för att undvika att lamporna slocknar under reglering.
Efter installation provar vi tändning, släckning och dimring över reglerområdet. Vi kontrollerar om flimmer eller surr uppstår och går igenom hur styrningen används och vilka ljuskällor som passar vid framtida lampbyten.


Dimmer
Vissa elarbeten i en bostad kan ge rätt till ROT-avdrag på arbetskostnaden. Skatteverkets villkor för dig, bostaden och arbetet måste vara uppfyllda. Material och resor ingår inte i ROT-avdraget.
Ljuslösning
Installation av en laddningspunkt för elfordon kan omfattas av skattereduktion för grön teknik när villkoren är uppfyllda. Samma arbete kan inte ge både ROT-avdrag och avdrag för grön teknik.
Enkel betalning
Ange redan i förfrågan om du vill använda ett avdrag. Förutsättningarna behöver kontrolleras för uppdraget och den som betalar. Skatteverket har aktuella villkor och information om ditt tillgängliga utrymme.

Boka installation eller byte av dimmer
Smidig planering
Beskriv vilka lampor du vill dimra och om det gäller en ny installation, ett byte eller ett fel. Skicka gärna en bild på dimmerns utsida och modelluppgifter för ljuskällor och eventuella drivdon, om du har dem tillgängliga.
Säker installation
Underlaget hjälper oss att bedöma omfattningen och ta fram en offert. Vi går igenom om befintlig dosa rymmer lösningen och om vald dimmer kräver neutralledare eller andra kompletteringar. Vissa förutsättningar behöver kontrolleras på plats.
Smart belysning
Inför besöket behöver elektrikern komma åt dimmern, berörda armaturer och elcentralen. Ordna tillträde och flytta undan möbler vid arbetsplatsen. Belysningen behöver vara frånkopplad under själva elarbetet.




